Answer:
$0.25 each
Step-by-step explanation:
We take the $5.00 total that Ms. Benson spent, and we divide that by 20, because there were 20 pieces of candy in the bag. This gives us:
$5 / 20 = $0.25
So each piece of candy cost 1 quarter, or 25 cents.