You and your friend are making mashed potatoes. You get sent to the store with $10 and are asked to buy the potatoes. Your friend isn't sure how much of the other ingredients you need to use so they want you to text them at most, how many potatoes you can buy with the $10. Write and solve an inequality that describes this situation if potatoes are $0.40 each.