Respuesta :

6.99/6 =1.16
13.99/24=.58
Therefore better to buy more as the unit price per item is cheaper

Answer:

24 for $13.99

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 for both deals.

6 for $6.99. Divide 6.99 with 6:

6.99/6 = 1.165

~$1.17 for one.

24 for $13.99. Divide 13.99 with 24:

13.99/24 = ~0.582

~$0.58 for one.

24 for $13.99 is the better deal, by ~59¢.