A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions.

Apples cost $ __ per pound.
brainliest 100pts

Respuesta :

Answer:

Cost 0.70 per pound.

Step-by-step explanation:

If you see the cost and the weight you can get the price per pound, so if 5 pounds cost $3.50, you can evaluate doing a rule of three:

So if you clear X you´d get this:

So the cost per pound is $0.70.

Now that you have the cost per pound you can do the equivalent ratios:

Cost---------------Apples

0.70---------------1 pound

3.5--------------- 5 pounds

 7---------------  10 pounds

Brainliest me bro

Answer:

70 cents per pound

Step-by-step explanation:

$3.50/5lb= 70 cent