Respuesta :

Answer:

9 + 4 = $13, Ms. Brown has 10 dollars which is not enough to pay for both Cranberry and Granola.

Step-by-step explanation:

Alright, so Cranberry is 3.25 per pound, and Granola is 2.19 per pound.

(2.9 and 1.75 is how many pounds of both Cranberry and Granola she wants.)

2.9 × 3.25 = 9.4

1.75 × 2.19 = 3.8

So when rounding,  9.4 would be rounded to 9. Then 3.8 would be rounded to 4. So no, Ms. Brown doesn't have enough to pay for both. 9 + 4 = $13

Have a good day friend! :D

Answer:

Let us use the variable "x" to represent the cost per Ib for each mix.

Cranberry: x = 2.9

Granola: x = 1.75

Ms.Brown buys 1.75 pounds of granola and 2.9 pounds of cranberry. Since the cost per pounds represent x, we can write the follow:

[tex]2.19(1.75)+3.25(2.9)[/tex]

[tex]3.83 + 9.42 = 13. 25[/tex]

Round to nearest cent,

Total Cost= $13

Since it is given that Ms.Brown has a $10 budget, she won't have enough for the purchase. She'll need $3 more.