Respuesta :

Based on the information given, the cost of each candy cane will be $3.00.

This is an incomplete information as you didn't provide the cost of the box. Let's assume that the cost of the box is $36.

From the information given, we are told that each box of candy canes has 12 candy canes. Therefore, the cost of each candy cane will be:

= $36 / 12

= $3.

Learn more about equation on:

https://brainly.com/question/13802812