Respuesta :

B) $7.82

2.06 x 3.8 = 7.828

Unless you were instructed to round up, then it would be A

Answer:

The cost of 3.8lb of bread is $7.82 .

Option (B) is correct .

Step-by-step explanation:

As given

Whole wheat bread costs$2.06 / lb .

i. e

One pound of bread cost $ 2.06 .

Cost of  3.8lb of whole wheat bread = 3.8 × Cost of per pound of bread

                                                             = 3.8 × 2.06

                                                             = $ 7.82 (Approx)

Therefore the cost of 3.8lb of bread is $7.82 .

Option (B) is correct .