Respuesta :
2.19/18 = 0.12167 per ounce
4.39/48 = 0.09 per ounce
the larger jar is the better buy
4.39/48 = 0.09 per ounce
the larger jar is the better buy
so you divide 2.19 by 18 and you get .12 so it cost 12 cents per ounce
then you divide 4.39 by 48 and you get .09 so it cost 9 cents per ounce
So it would be better idea to but the 48 ounce jar because it costs less oer ounce of peanut butter
then you divide 4.39 by 48 and you get .09 so it cost 9 cents per ounce
So it would be better idea to but the 48 ounce jar because it costs less oer ounce of peanut butter