Malted milk ball are $3.96 per pound at the sweet tooth. Licorice Bites are $2.64 a pound. Jalen purchased ¼ pound of each. How much did he spend?

Respuesta :

To solve this problem, we can use the following steps:

Determine the cost per pound for each candy:

Malted milk balls: $3.96 per pound

Licorice Bites: $2.64 per pound

Calculate the cost of ¼ pound of each candy:

¼ pound of malted milk balls = 1/4 x $3.96 = $0.99

¼ pound of Licorice Bites = 1/4 x $2.64 = $0.66

Add the costs together to get the total cost:

Total cost = $0.99 + $0.66 = $1.65

So, Jalen spent $1.65 for ¼ pound of each candy.

To check our answer, we can make sure that the units match up - in this case, we're dealing with pounds and dollars, so our answer of $1.65 makes sense.