a giraffe can run up to 46.93 feet per second. how far could a giraffe run in 1.8 seconds?

Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr.Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples. How much did he pay for the pears and the apples?