contestada

A bakery sells muffins using the equation C=1.85m, where C is the cost of the muffins and m is the number of muffins , what is the unit rate

Respuesta :

I’m pretty sure the unit rate is $1.85 per muffin.

C=1.85m


here , C is the cost of muffins and , m is the number of muffins

and it says that the Cost of muffins is calculated using the equation

C=1.85m


It means cost of "m" number of muffins is 1.85m.


So to find the unit rate we divide 1.85m by m

and m over m will cancel out and we will be left with 1.85


So unit rate is $1.85