dcarlosaguirre9937 dcarlosaguirre9937 12-02-2018 Mathematics contestada A 12-oz can of soda pop costs eighty-nine cents. a 2.00 l bottle of the same variety of soda pop costs $2.29. how many times more expensive it is to buy the 12-oz can of pop compared to buying it in a 2.00 l bottle?